خانه / اخبار / معرفی دهستان میشه پاره

معرفی دهستان میشه پاره

دهستان­ میشه پاره یکی از ۶ دهستان شهرستان کلیبر می­باشد که در بخش مرکزی قرار گرفته است این دهستان از جنوب غربی به شهرستان ورزقان، از غرب و شمال غربی به شهرستان خدا آفرین و از شرق به شهر کلیبر متصل می­باشد. دهستان میشه پاره که مرکز دهستان روستای اسکلو می­باشد. این دهستان دارای ۴۳ روستا می باشد که ۸ روستا طبق آمار ۱۳۹۵ خالی از سکنه می باشد و ۳۵ روستا دارای ۹۹۳ خانوار، ۲۹۸۵ نفر جمعیت و ۱۲ روستای دهستان دارای دهیاری می­باشد. از لحاظ وضعیت گاز رسانی در ۱۰ روستا گاز رسانی انجام شده که در روستا های بالای ۲۰ خانوار که ۷ روستا می باشد از این نعمت محروم می باشد. از لحاظ وضعیت راه ۱۰ روستا دارای جاده آسفالت می­باشد و ۲۷ روستا جاده خاکی و تعداد ۶ روستا فاقد جاده ارتباطی می باشد که از مشکلات حیاتی این اهالی می­باشد. با وجود مراتع وسیع و علفزار های گوناگون و قرار گرفتن بخشی از جنگل های ارسباران در دهستان زمینه مناسبی برای پرورش دام و جذب گردشگر فراهم نموده است و نیز برخورداری از ابنیه های تاریخی و دژ های تاریخی در این منطقه این دهستان را از سایر دهستان های دیگر شهرستان مجزا نموده است که از مهم ترین محصولات می توان به گندم، جو، لوبیا، گردو، زغال اخته، آلوچه، گلابی و انواع پوشش های گیاهی اشاره کرد که دراین میان گیاه دارویی ۵ انگشتی و قره قاط در این منطقه منحصر به فرد می باشد که با اندکی روشنگری و آگاه سازی مردم از نحوه کسب درآمد از این محصولات بدون اختصاص تسهیلات می تواند منبع درآمد خوبی برای اهالی را فراهم سازد.

نقشه دهستان میشه پاره

عمده فعالیت های اهالی کشاورزی و دامداری می­باشد که علاوه بر محصولاتی که قبلا اشاره شده است می توان به محصولات دامی از جمله محصولات لبنی گوش قرمز و گوشت مرغ و تخم مرغ اشاره نمود و از این میان صنایع دستی رفته رفته به فراموشی سپرده می شود. دهستان میشه پاره به علت مسیر سخت و صعب العبور در فصل زمستان و درآمد پایین اهالی مهاجرت زیادی را به خود می­بیند که سالانه به صورت میانگین حدود ۱۵ خانوار از این دهستان به شهر های بزرگ مهاجرت می­کنند که علت اصلی این مهاجرت ها کمبود فضای آموزشی برای ادامه تحصیل فرزندان و کمبود درآمد می­باشد. در کنار مهاجرت منفی می توان به مهاجرت معکوس در این دهستان اشاره کرد که در چند سال اخیر ظرفیت مناسبی برای بازگشت معکوس از خود نشان داده است که با افزایش آلودگی­ها در شهرهای بزرگ، منجر شده تا تعدادی از اهالی به محل های سکونت آبا و اجدادای خویش باز گردند که به صورت میانگین سالانه به ۹ خانوار می­توان اشاره کرد. از مهم­ترین معضلات و مشکلات این دهستان می توان به قرار گرفتن در منطقه حفاظت شده و عدم پوشش گیرنده­های تلویزیونی و مخابراتی و نبود راه ارتباطی و جاده دسترسی به مزارع، کمبود امکانات زیر ساختی گردشگری و کشاورزی، نبود صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی و دامداری و گیاهان دارویی اشاره کرد. شاخصه­های مثبت دهستان عبارتند از قرار گرفتن در محور گردشگری و تاریخی شهرستان، وجود ۱ روستای هدف گردشگری (اسکلو) و وجود ۲ منطقه نمونه گردشگری قلعه درسی و مکیدی دره سی وجود مراتع نسبتا غنی و با تنوع گیاهی از جمله گیاهان دارویی منحصر به فرد، وجود پتانسیل مناسب جهت تولید عسل، وجود قلعه جمهور، قلعه آغویه و برج تاریخی شجاع آباد در این منطقه که امکان تبدیل منطقه به قطب گردشگری و سیاحتی و تاریخی را فراهم آورده است. وجود بیش از ۱۰ اثر تاریخی در دهستان و نیز وجود ییلاق های متعدد عشایری در سطح دهستان از نمونه های بارز ظرفیت های این دهستان می باشد. فرهنگ مردم دهستان پاره میشه پیرامون فرهنگ و زبان آذری شکل گرفته است. مردم روستا مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

جدول مشخصات  کلی  دهستان میشه پاره

جمعیت کل دهستان ۲۹۸۵ نفر
خانوار ۹۹۳  در ۳۵ روستا
جمعیت مردان ۱۴۸۶ نفر
جمعیت زنان ۱۴۹۹ نفر
جمعیت شاغل دهستان* ۵۹٫۱۶ درصد ۱۷۶۶ نفر
جمعیت بیکار دهستان بین سنین ۱۸ تا ۳۵ سال ۵۰ درصد
فاصله از مرکز شهرستان نزدیک ترین: ۶ کیلومتر

دورترین:  ۹۰  کیلومتر

فاصله از مرکز بخش نزدیک ترین: ۶  کیلومتر

دورترین: ۹۰  کیلومتر

فاصله از مرکز استان نزدیک ترین: ۱۶۷ کیلومتر

دورترین:  ۲۴۸ کیلومتر

مهمترین محصولات دهستان گندم، جو، لوبیا، نخود، گردو، زغال اخته، آلوچه وحشی، فندق، ازگیل، انواع میوه و سبزی، گیاهان دارویی و…
جمعیت شاغل بخش دامداری ۳۳ درصد
جمعیت شاغل بخش کشاورزی  ۶۰ درصد
جمعیت شاغل بخش خدمات  ۷ درصد

تلفن همراه و اینترنت

اصلا اینترنت ندارند و تلفن همراه در حدود۵۰درصد
تلفن ثابت و آب و برق ۲۱ روستا دارای تلفن ثابت و ۲۲ روستا دارای آب‌لوله‌کشی
برق ۳۲ روستا دارای برق
گاز ۱۰ روستا

*اطلاعات غیر رسمی است.

با مطالبی که در بالا اشاره شد می توان با توجه به اقتصاد دهستان میشه پاره در امور دامداری کشاورزی، زنبور داری، محصولات لبنی و گردشگری در سطح شهرستان و حتی استان و ملی درآمدی را شامل حال اهالی نمود و تاثیر چشمگیری را دراین کارگروه (اقتصادی) شاهد بود.     

عمده مشاغل رایج در این دهستان به شرح ذیل می باشد:

  • زراعت(آبی و دیمی): گندم، یونجه، جو و لوبیا.
  • باغداری: گردو، زغال اخته، آلوچه، گلابی
  • دامداری، پنیر، کره، سرشیر، دوغ. مرغ و تخم مرغ.
  • صنایع دستی: فرش، گلیم،

بعضا در بعضی مناطق زنبور داری هم دیده میشود. دامداری به صورت کاملا سنتی در این دهستان از قدیم وجود داشته این دهستان نیز همانند سایر دهستان­ها عاری از مشکلات و معضلات نمی­باشد. عدم پوشش شبکه مخابرات و صدا و سیما، هرزرفتگی و عدم هدایت صحیح آب کشاورزی(سوء مدیریت در مدیریت آب لوله کشی، کانال و زه کشی لایه روبی)، تغییر کردن فرهنگ و سبک زندگی نسل جدید، بیکاری، مشکل در فروش محصولات، تولید خرد محصولات به دلیل ترس از فروش، کمبود مدرسه، عدم بی توجهی مسولین امر به مشکلات دهستان و سو مدیریت و نیز خشکسالی های اخیر را می­توان نام برد.

 

همچنین ببینید

مخزن پلی اتیلن ۵۰ مترمکعب روستای آستمال

مخزن پلی اتیلن ۵۰ مترمکعب  به منظور جلوگیری از به هدر رفتن آب شرب وذخیره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *